|
Formes no personals |
|
Indicatiu |
present
val. — — — creem creeu — |
bal. — — — creim creis — |
(av)
|
perfet
|
imperfet
|
plusquamperfet
|
passat (simple)
|
passat anterior (simple)
|
passat (perifràstic)
|
passat anterior (perifràstic)
jo tu ell nos. vos. ells
|
vaig vas va vam vau van
|
(vares)
(vàrem) (vàreu) (varen)
| haver haver haver haver haver haver
|
cregut cregut cregut cregut cregut cregut
|
|
futur (simple)
(futur immediat)
|
futur perfet
|
condicional
|
condicional perfet
jo tu ell nos. vos. ells
|
hauria hauries hauria hauríem hauríeu haurien
|
(haguera) (hagueres) (haguera) (haguérem) (haguéreu) (hagueren)
|
cregut cregut cregut cregut cregut cregut
|
|
Subjuntiu |
present
|
perfet
jo tu ell nos. vos. ells
|
hagi hagis hagi hàgim hàgiu hagin
|
(haja) (hages) (haja) (hàgem) (hàgeu) (hagen)
|
cregut cregut cregut cregut cregut cregut
|
|
imperfet
val. creguera cregueres creguera creguérem creguéreu cregueren |
(av)
jo tu ell nos. vos. ells
|
cregués creguessis cregués creguéssim creguéssiu creguessin
|
(o creguesses)
(o creguéssem) (o creguésseu) (o creguessen)
|
|
plusquamperfet
val. haguera hagueres haguera haguérem haguéreu hagueren
|
cregut cregut cregut cregut cregut cregut
|
(av)
jo tu ell nos. vos. ells
|
hagués haguessis hagués haguéssim haguéssiu haguessin
|
(haguesses)
(haguéssem) (haguésseu) (haguessen)
|
cregut cregut cregut cregut cregut cregut
|
|
Imperatiu |
present
val. — — — — creeu — |
bal. — — — — creis — |
(av)
no no no no no
|
— creguis cregui creguem cregueu creguin
|
(o cregues) (o crega)
(o creguen)
|
(negatiu)
—
creu cregui creguem creieu creguin
|
(o crega)
(o creguen)
|
|