Verb   
«Vegeu sinònims d'aquest verb»
Paradigma model

CREURE

Formes no personals
infinitiu: creure infinitiu perfet: haver  cregut  
gerundi:
 val.  creent 
(av)   creient  gerundi perfet: havent  cregut  
participi:   cregut ,  creguda ;  creguts ,  cregudes 
Indicatiu
present
  val. 
 —
 —
 —
 creem 
 creeu 
 —
  bal. 
 —
 —
 —
 creim 
 creis 
 —
(av)
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
 crec 
creus
creu
 creiem 
 creieu 
creuen






perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
he
has
ha
hem
heu
han



(havem) 
(haveu)

 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
imperfet
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
 creia 
 creies 
 creia 
 crèiem 
 crèieu 
 creien 
plusquamperfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
havia
havies
havia
havíem
havíeu  
havien
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
passat (simple)
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
 creguí 
 cregueres 
 cregué 
 creguérem 
 creguéreu 
 cregueren 






passat anterior (simple)
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
haguí 
hagueres 
hagué 
haguérem 
haguéreu 
hagueren 
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
passat (perifràstic)
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
vaig
vas
va
vam
vau
van

(vares)

(vàrem)
(vàreu)
(varen)
creure
creure
creure
creure
creure
creure
passat anterior (perifràstic)
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
vaig
vas
va
vam
vau
van

(vares)

(vàrem)
(vàreu)
(varen)
 haver 
 haver 
 haver 
 haver 
 haver 
 haver 
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
futur (simple)  (futur immediat)  
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
creuré
creuràs
creurà
creurem
creureu
creuran






futur perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hauré
hauràs
haurà
haurem 
haureu
hauran
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
condicional
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
creuria
creuries
creuria
creuríem
creuríeu
creurien






condicional perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
(haguera)
(hagueres)
(haguera)
(haguérem)
(haguéreu)
(hagueren)
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
Subjuntiu
present
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
 cregui 
 creguis 
 cregui 
 creguem 
 cregueu 
 creguin 
  (o crega)
  (o cregues)
  (o crega)


  (o creguen)
perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hagi
hagis
hagi
hàgim
hàgiu
hagin
(haja)
(hages)
(haja)
(hàgem)
(hàgeu)
(hagen)
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
imperfet
  val.
 creguera 
 cregueres 
 creguera 
 creguérem 
 creguéreu 
 cregueren 
(av)
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
 cregués 
 creguessis 
 cregués 
 creguéssim 
 creguéssiu 
 creguessin 

  (o creguesses)

  (o creguéssem)
  (o creguésseu)
  (o creguessen)
 plusquamperfet
  val. 
 haguera
 hagueres
 haguera
 haguérem
 haguéreu
 hagueren

 cregut  
 cregut  
 cregut  
 cregut  
 cregut  
 cregut  
(av)
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hagués 
haguessis 
hagués 
haguéssim 
haguéssiu 
haguessin 

(haguesses) 

(haguéssem) 
(haguésseu) 
(haguessen) 
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
 cregut   
Imperatiu
present
  val. 
 —
 —
 —
 —
 creeu 
 —
  bal. 
 —
 —
 —
 —
 creis 
 —
(av)

 no 
 no 
 no 
 no 
 no 
 — 
 creguis  
 cregui  
 creguem  
 cregueu  
 creguin  

 (o cregues) 
 (o crega) 


 (o creguen) 
(negatiu)

creu
 cregui 
 creguem 
 creieu 
 creguin 


  (o crega)


  (o creguen)
Aneu-vos-en amunt  ||  Inici  ||  Cloeu la pàgina
verbscatalans@gmail.com