Forma verbal   
Acabar
1a conjugació regular
Diccionari exhaustiu: Viatge de paraules
Obra cabdal de la lexicografia i de la lingüística...
Entrevista a l'autor Francesc De Borja Moll
Paradigma model
CANTAR

    acabar  (de)    
Sinònims i afins «–» Antònims i contraris
    acabar-se  (amb, de, en)    
 Observacions: Perífrasis: «acabar de + infinitiu»; «acabar + gerundi»
Formes no personals
infinitiu: acabar infinitiu perfet: haver acabat 
gerundi:  acabant gerundi perfet: havent acabat 
participi:  acabat, acabada; acabats, acabades
Indicatiu
present
  val. 
 acabe 
 —
 —
 —
 —
 —
  bal. 
 acab  
 —
 —
 acabam 
 acabau 
 —
  sept. 
 acabi 
 —
 —
 —
 —
 —

 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
acabo
acabes
acaba
acabem
acabeu
acaben






perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
he
has
ha
hem
heu
han



(havem) 
(haveu)

acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
imperfet
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
acabava
acabaves
acabava
acabàvem
acabàveu
acabaven
plusquamperfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
havia
havies
havia
havíem
havíeu  
havien
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
passat (simple)
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
acabí
acabares
acabà
acabàrem
acabàreu
acabaren






passat anterior (simple)
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
haguí 
hagueres 
hagué 
haguérem 
haguéreu 
hagueren 
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
passat (perifràstic)
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
vaig
vas
va
vam
vau
van

(vares)

(vàrem)
(vàreu)
(varen)
acabar
acabar
acabar
acabar
acabar
acabar
passat anterior (perifràstic)
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
vaig
vas
va
vam
vau
van

(vares)

(vàrem)
(vàreu)
(varen)
 haver 
 haver 
 haver 
 haver 
 haver 
 haver 
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
futur (simple) (futur immediat)  
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
acabaré
acabaràs
acabarà
acabarem
acabareu
acabaran






futur perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hauré
hauràs
haurà
haurem 
haureu
hauran
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
condicional
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
acabaria
acabaries
acabaria
acabaríem
acabaríeu
acabarien






condicional perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
(haguera)
(hagueres)
(haguera)
(haguérem)
(haguéreu)
(hagueren)
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
Subjuntiu
present
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
acabi
acabis
acabi
acabem
acabeu
acabin
  (o acabe)
  (o acabes)
  (o acabe)


  (o acaben)
perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hagi
hagis
hagi
hàgim
hàgiu
hagin
(haja)
(hages)
(haja)
(hàgem)
(hàgeu)
(hagen)
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
imperfet
  val.
 acabara 
 acabares 
 acabara 
 acabàrem 
 acabàreu 
 acabaren 
  bal.
 acabàs 
 acabassis 
 acabàs 
 acabàssim 
 acabàssiu 
 acabassin 

 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
acabés
acabessis
acabés
acabéssim
acabéssiu
acabessin

  (o acabesses)

  (o acabéssem)
  (o acabésseu)
  (o acabessen)
 plusquamperfet
  val. 
 haguera
 hagueres
 haguera
 haguérem
 haguéreu
 hagueren

 acabat  
 acabat  
 acabat  
 acabat  
 acabat  
 acabat  

jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hagués 
haguessis 
hagués 
haguéssim 
haguéssiu 
haguessin 

(haguesses) 

(haguéssem) 
(haguésseu) 
(haguessen) 
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
acabat  
Imperatiu
present
  bal. 
 —
 —
 —
 —
 acabau 
 —

 no 
 no 
 no 
 no 
 no 
 — 
acabis 
acabi 
acabem 
acabeu 
acabin 

 (o acabes) 
 (o acabe) 


 (o acaben) 
(negatiu)

acaba
acabi
acabem
acabeu
acabin


  (o acabe)


  (o acaben)
Aneu-vos-en amunt  ||  Inici  ||  Cloeu la pàgina
verbscatalans@gmail.com