Forma verbal   
Dur
2a conjugació irregular
- Paradigma antic
- Formes arcaiques, obsoletes, incorrectes, etc.
 duguer, duire, dure
Paradigma model
DUR

    dur    
Sinònims i afins «–» Antònims i contraris
Formes no personals
infinitiu: dur infinitiu perfet:
 bal.: duit 
haver dut 
gerundi:  duent gerundi perfet: havent dut 
participi: 
bal. duit, duita; duits, duites 
dut, duta; duts, dutes
Indicatiu
present
  bal. 
 —
 —
 —
 duim 
 duis 
 —

 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
duc
duus
duu
duem
dueu
duen

 o dus
 o du



perfet
  bal. 
 duit 
 duit 
 duit 
 duit 
 duit 
 duit 

jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
he
has
ha
hem
heu
han



(havem) 
(haveu)

dut  
dut  
dut  
dut  
dut  
dut  
imperfet
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
duia
duies
duia
dúiem
dúieu
duien
plusquamperfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
havia
havies
havia
havíem
havíeu  
havien
dut  
dut  
dut  
dut  
dut  
dut  
passat (simple)
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
duguí
dugueres
dugué
duguérem
duguéreu
dugueren






passat anterior (simple)
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
haguí 
hagueres 
hagué 
haguérem 
haguéreu 
hagueren 
dut  
dut  
dut  
dut  
dut  
dut  
passat (perifràstic)
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
vaig
vas
va
vam
vau
van

(vares)

(vàrem)
(vàreu)
(varen)
dur
dur
dur
dur
dur
dur
passat anterior (perifràstic)
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
vaig
vas
va
vam
vau
van

(vares)

(vàrem)
(vàreu)
(varen)
 haver 
 haver 
 haver 
 haver 
 haver 
 haver 
dut  
dut  
dut  
dut  
dut  
dut  
futur (simple) (futur immediat)  
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
duré
duràs
durà
durem
dureu
duran






futur perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hauré
hauràs
haurà
haurem 
haureu
hauran
dut  
dut  
dut  
dut  
dut  
dut  
condicional
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
duria
duries
duria
duríem
duríeu
durien






condicional perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
(haguera)
(hagueres)
(haguera)
(haguérem)
(haguéreu)
(hagueren)
dut  
dut  
dut  
dut  
dut  
dut  
Subjuntiu
present
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
dugui
duguis
dugui
duguem
dugueu
duguin
  (o duga)
  (o dugues)
  (o duga)


  (o duguen)
perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hagi
hagis
hagi
hàgim
hàgiu
hagin
(haja)
(hages)
(haja)
(hàgem)
(hàgeu)
(hagen)
dut  
dut  
dut  
dut  
dut  
dut  
imperfet
  val.
 duguera 
 dugueres 
 duguera 
 duguérem 
 duguéreu 
 dugueren 

 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
dugués
duguessis
dugués
duguéssim
duguéssiu
duguessin

  (o duguesses)

  (o duguéssem)
  (o duguésseu)
  (o duguessen)
 plusquamperfet
  bal. 
 duit 
 duit 
 duit 
 duit 
 duit 
 duit 
  val. 
 haguera
 hagueres
 haguera
 haguérem
 haguéreu
 hagueren

 dut  
 dut  
 dut  
 dut  
 dut  
 dut  

jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hagués 
haguessis 
hagués 
haguéssim 
haguéssiu 
haguessin 

(haguesses) 

(haguéssem) 
(haguésseu) 
(haguessen) 
dut  
dut  
dut  
dut  
dut  
dut  
Imperatiu
present
  val. 
 —
 duus 
 —
 —
 —
 —

 —
 (o dus) 
 —
 —
 —
 —
  bal. 
 —
 —
 —
 —
 duis 
 —

 no 
 no 
 no 
 no 
 no 
 — 
duguis 
dugui 
duguem 
dugueu 
duguin 

 (o dugues) 
 (o duga) 


 (o duguen) 
(negatiu)

duu
dugui
duguem
dueu
duguin

   o du
  (o duga)


  (o duguen)
Aneu-vos-en amunt  ||  Inici  ||  Cloeu la pàgina
verbscatalans@gmail.com