Verb   
«Vegeu sinònims d'aquest verb»
Paradigma model

JUGAR

Formes no personals
infinitiu: pagar infinitiu perfet: haver pagat 
gerundi:  pagant gerundi perfet: havent pagat 
participi:  pagat, pagada; pagats, pagades
Indicatiu
present
  val. 
 pague 
 —
 —
 —
 —
 —
  bal. 
 pag  
 —
 —
 pagam 
 pagau 
 —
  sept. 
 pagui 
 —
 —
 —
 —
 —
(av)
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
pago
pagues
paga
paguem
pagueu
paguen






perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
he
has
ha
hem
heu
han



(havem) 
(haveu)

pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
imperfet
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
pagava
pagaves
pagava
pagàvem
pagàveu
pagaven
plusquamperfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
havia
havies
havia
havíem
havíeu  
havien
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
passat (simple)
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
paguí
pagares
pagà
pagàrem
pagàreu
pagaren






passat anterior (simple)
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
haguí 
hagueres 
hagué 
haguérem 
haguéreu 
hagueren 
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
passat (perifràstic)
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
vaig
vas
va
vam
vau
van

(vares)

(vàrem)
(vàreu)
(varen)
pagar
pagar
pagar
pagar
pagar
pagar
passat anterior (perifràstic)
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
vaig
vas
va
vam
vau
van

(vares)

(vàrem)
(vàreu)
(varen)
 haver 
 haver 
 haver 
 haver 
 haver 
 haver 
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
futur (simple)  (futur immediat)  
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
pagaré
pagaràs
pagarà
pagarem
pagareu
pagaran






futur perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hauré
hauràs
haurà
haurem 
haureu
hauran
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
condicional
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
pagaria
pagaries
pagaria
pagaríem
pagaríeu
pagarien






condicional perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
(haguera)
(hagueres)
(haguera)
(haguérem)
(haguéreu)
(hagueren)
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
Subjuntiu
present
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
pagui
paguis
pagui
paguem
pagueu
paguin
  (o pague)
  (o pagues)
  (o pague)


  (o paguen)
perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hagi
hagis
hagi
hàgim
hàgiu
hagin
(haja)
(hages)
(haja)
(hàgem)
(hàgeu)
(hagen)
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
imperfet
  val.
 pagara 
 pagares 
 pagara 
 pagàrem 
 pagàreu 
 pagaren 
  bal.
 pagàs 
 pagassis 
 pagàs 
 pagàssim 
 pagàssiu 
 pagassin 
(av)
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
pagués
paguessis
pagués
paguéssim
paguéssiu
paguessin

  (o paguesses)

  (o paguéssem)
  (o paguésseu)
  (o paguessen)
 plusquamperfet
  val. 
 haguera
 hagueres
 haguera
 haguérem
 haguéreu
 hagueren

 pagat  
 pagat  
 pagat  
 pagat  
 pagat  
 pagat  
(av)
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hagués 
haguessis 
hagués 
haguéssim 
haguéssiu 
haguessin 

(haguesses) 

(haguéssem) 
(haguésseu) 
(haguessen) 
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
pagat  
Imperatiu
present
  bal. 
 —
 —
 —
 —
 pagau 
 —
(av)

 no 
 no 
 no 
 no 
 no 
 — 
paguis 
pagui 
paguem 
pagueu 
paguin 

 (o pagues) 
 (o pague) 


 (o paguen) 
(negatiu)

paga
pagui
paguem
pagueu
paguin


  (o pague)


  (o paguen)
Aneu-vos-en amunt  ||  Inici  ||  Cloeu la pàgina
verbscatalans@gmail.com