|
Formes no personals |
|
Indicatiu |
present
val. pague — — — — — |
bal. pag — — pagam pagau — |
sept. pagui — — — — —
|
(av)
|
perfet
|
imperfet
|
plusquamperfet
|
passat (simple)
|
passat anterior (simple)
|
passat (perifràstic)
|
passat anterior (perifràstic)
jo tu ell nos. vos. ells
|
vaig vas va vam vau van
|
(vares)
(vàrem) (vàreu) (varen)
| haver haver haver haver haver haver
|
pagat pagat pagat pagat pagat pagat
|
|
futur (simple)
(futur immediat)
|
futur perfet
|
condicional
|
condicional perfet
jo tu ell nos. vos. ells
|
hauria hauries hauria hauríem hauríeu haurien
|
(haguera) (hagueres) (haguera) (haguérem) (haguéreu) (hagueren)
|
pagat pagat pagat pagat pagat pagat
|
|
Subjuntiu |
present
|
perfet
jo tu ell nos. vos. ells
|
hagi hagis hagi hàgim hàgiu hagin
|
(haja) (hages) (haja) (hàgem) (hàgeu) (hagen)
|
pagat pagat pagat pagat pagat pagat
|
|
imperfet
val. pagara pagares pagara pagàrem pagàreu pagaren |
bal. pagàs pagassis pagàs pagàssim pagàssiu pagassin |
(av)
jo tu ell nos. vos. ells
|
pagués paguessis pagués paguéssim paguéssiu paguessin
|
(o paguesses)
(o paguéssem) (o paguésseu) (o paguessen)
|
|
plusquamperfet
val. haguera hagueres haguera haguérem haguéreu hagueren
|
pagat pagat pagat pagat pagat pagat
|
(av)
jo tu ell nos. vos. ells
|
hagués haguessis hagués haguéssim haguéssiu haguessin
|
(haguesses)
(haguéssem) (haguésseu) (haguessen)
|
pagat pagat pagat pagat pagat pagat
|
|
Imperatiu |
present
(av)
no no no no no
|
— paguis pagui paguem pagueu paguin
|
(o pagues) (o pague)
(o paguen)
|
(negatiu)
—
paga pagui paguem pagueu paguin
|
(o pague)
(o paguen)
|
|