Forma verbal   
Seguir
3a conjugació regular incoativa
- Formes arcaiques, obsoletes, incorrectes, etc.
 saguir
Paradigma model
SERVIR

    seguir    
Sinònims i afins «–» Antònims i contraris
    seguir-se    
 Observacions: Perífrasis: «seguir + gerundi»
Formes no personals
infinitiu: seguir infinitiu perfet: haver seguit 
gerundi:  seguint gerundi perfet: havent seguit 
participi:  seguit, seguida; seguits, seguides
Indicatiu
present
  val. 
 seguisc 
 —
 —
 —
 —
 —
  bal. 
 seguesc  
 —
 —
 —
 —
 —
  sept. 
 segueixi 
 —
 —
 —
 —
 —
  n-o. 
 seguixo 
 —
 —
 —
 —
 —

 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
segueixo
segueixes
segueix
seguim
seguiu
segueixen

  (o seguixes)
  (o seguix)


  (o seguixen)
perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
he
has
ha
hem
heu
han



(havem) 
(haveu)

seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
imperfet
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
seguia
seguies
seguia
seguíem
seguíeu
seguien
plusquamperfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
havia
havies
havia
havíem
havíeu  
havien
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
passat (simple)
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
seguí
seguires
seguí
seguírem
seguíreu
seguiren






passat anterior (simple)
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
haguí 
hagueres 
hagué 
haguérem 
haguéreu 
hagueren 
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
passat (perifràstic)
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
vaig
vas
va
vam
vau
van

(vares)

(vàrem)
(vàreu)
(varen)
seguir
seguir
seguir
seguir
seguir
seguir
passat anterior (perifràstic)
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
vaig
vas
va
vam
vau
van

(vares)

(vàrem)
(vàreu)
(varen)
 haver 
 haver 
 haver 
 haver 
 haver 
 haver 
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
futur (simple) (futur immediat)  
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
seguiré
seguiràs
seguirà
seguirem
seguireu
seguiran






futur perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hauré
hauràs
haurà
haurem 
haureu
hauran
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
condicional
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
seguiria
seguiries
seguiria
seguiríem
seguiríeu
seguirien






condicional perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
(haguera)
(hagueres)
(haguera)
(haguérem)
(haguéreu)
(hagueren)
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
Subjuntiu
present
  bal. 
 seguesqui 
 seguesquis 
 seguesqui 
 seguiguem 
 seguigueu 
 seguesquin 

 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
segueixi
segueixis
segueixi
seguim
seguiu
segueixin
  (o seguisca)
  (o seguisques)
  (o seguisca)


  (o seguisquen)
perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hagi
hagis
hagi
hàgim
hàgiu
hagin
(haja)
(hages)
(haja)
(hàgem)
(hàgeu)
(hagen)
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
imperfet
  val.
 seguira 
 seguires 
 seguira 
 seguírem 
 seguíreu 
 seguiren 

 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
seguís
seguissis
seguís
seguíssim
seguíssiu
seguissin

  (o seguisses)

  (o seguíssem)
  (o seguísseu)
  (o seguissen)
 plusquamperfet
  val. 
 haguera
 hagueres
 haguera
 haguérem
 haguéreu
 hagueren

 seguit  
 seguit  
 seguit  
 seguit  
 seguit  
 seguit  

jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hagués 
haguessis 
hagués 
haguéssim 
haguéssiu 
haguessin 

(haguesses) 

(haguéssem) 
(haguésseu) 
(haguessen) 
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
seguit  
Imperatiu
present
  bal. 
 —
 —
 seguesqui 
 seguiguem 
 —
 seguesquin 

 no 
 no 
 no 
 no 
 no 
 — 
segueixis 
segueixi 
seguim 
seguiu 
segueixin 

 (o seguisques) 
 (o seguisca) 


 (o seguisquen) 
  bal. 
 seguesquis 
 seguesqui 
 seguiguem 
 seguigueu 
 seguesquin 
(negatiu)

segueix
segueixi
seguim
seguiu
segueixin

  (o seguix)
  (o seguisca)


  (o seguisquen)
Aneu-vos-en amunt  ||  Inici  ||  Cloeu la pàgina
verbscatalans@gmail.com