Forma verbal   
Voler
2a conjugació irregular
- Paradigma antic
- Formes arcaiques, obsoletes, incorrectes, etc.
 voldre, volguer, volre, querer, querir, querre
Paradigma model
VOLER

    voler    
Sinònims i afins «–» Antònims i contraris
 Observacions: Perífrasis: «voler + infinitiu»
Formes no personals
infinitiu: voler infinitiu perfet: haver volgut 
gerundi:  volent gerundi perfet: havent volgut 
participi:  volgut, volguda; volguts, volgudes
Indicatiu
present
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
vull
vols
vol
volem
voleu
volen






perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
he
has
ha
hem
heu
han



(havem) 
(haveu)

volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
imperfet
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
volia
volies
volia
volíem
volíeu
volien
plusquamperfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
havia
havies
havia
havíem
havíeu  
havien
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
passat (simple)
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
volguí
volgueres
volgué
volguérem
volguéreu
volgueren






passat anterior (simple)
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
haguí 
hagueres 
hagué 
haguérem 
haguéreu 
hagueren 
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
passat (perifràstic)
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
vaig
vas
va
vam
vau
van

(vares)

(vàrem)
(vàreu)
(varen)
voler
voler
voler
voler
voler
voler
passat anterior (perifràstic)
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
vaig
vas
va
vam
vau
van

(vares)

(vàrem)
(vàreu)
(varen)
 haver 
 haver 
 haver 
 haver 
 haver 
 haver 
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
futur (simple) (futur immediat)  
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
voldré
voldràs
voldrà
voldrem
voldreu
voldran






futur perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hauré
hauràs
haurà
haurem 
haureu
hauran
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
condicional
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
voldria
voldries
voldria
voldríem
voldríeu
voldrien






condicional perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
(haguera)
(hagueres)
(haguera)
(haguérem)
(haguéreu)
(hagueren)
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
Subjuntiu
present
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
vulgui
vulguis
vulgui
vulguem
vulgueu
vulguin
  (o vulga)
  (o vulgues)
  (o vulga)


  (o vulguen)
perfet
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hagi
hagis
hagi
hàgim
hàgiu
hagin
(haja)
(hages)
(haja)
(hàgem)
(hàgeu)
(hagen)
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
imperfet
  val.
 volguera 
 volgueres 
 volguera 
 volguérem 
 volguéreu 
 volgueren 

 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
volgués
volguessis
volgués
volguéssim
volguéssiu
volguessin

  (o volguesses)

  (o volguéssem)
  (o volguésseu)
  (o volguessen)
 plusquamperfet
  val. 
 haguera
 hagueres
 haguera
 haguérem
 haguéreu
 hagueren

 volgut  
 volgut  
 volgut  
 volgut  
 volgut  
 volgut  

jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hagués 
haguessis 
hagués 
haguéssim 
haguéssiu 
haguessin 

(haguesses) 

(haguéssem) 
(haguésseu) 
(haguessen) 
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
volgut  
Imperatiu
present

 no 
 no 
 no 
 no 
 no 
 — 
vulguis 
vulgui 
vulguem 
vulgueu 
vulguin 

 (o vulgues) 
 (o vulga) 


 (o vulguen) 
(negatiu)

vulgues
vulgui
vulguem
vulgueu
vulguin


  (o vulga)


  (o vulguen)
Aneu-vos-en amunt  ||  Inici  ||  Cloeu la pàgina
verbscatalans@gmail.com