- Verbs model -
- Només infinitius -

  lluir   Accepcions de lluir  «Vegeu sinònims» lluir: «english, castellano, français, deutsch»
  Notes d'ús:  Emprats figuradament, «entrelluir, lluir, relluir i traslluir-se» es conjuguen segons paradigma (2), model «traduir».
   Formes no personals    
  infinitiu     gerundi   
present: lluir present: lluint
perfet:  haver lluït  perfet:  havent lluït 
   participi : lluït, lluïda; lluïts, lluïdes
   Indicatiu    
    present  
  sept. 
 lluï 
 —
 —
 —
 —
 —
  present 
 llueixo 
 llueixes 
 llueix 
 lluïm 
 lluïu 
 llueixen 

 —
 (o lluïxes) 
 (o lluïx) 
 —
 —
 (o lluïxen) 
  val. 
 lluïsc 
 —
 —
 —
 —
 —
  bal. 
 lluesc 
 —
 —
 —
 —
 —
  sept. 
 llueixi 
 —
 —
 —
 —
 —
  n-o. 
 lluïxo 
 —
 —
 —
 —
 —
   perfet  
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
lluo
lluus
lluu
lluïm
lluïu
lluen
  (o lluu)
  (o llus)
  (o llu)



jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
he
has
ha
hem
heu
han



(havem)
(haveu)

lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
   imperfet      plusquamperfet  
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
lluïa
lluïes
lluïa
lluíem
lluíeu
lluïen
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
   passat (simple)      passat anterior (simple)  
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
lluí
lluïres
lluí
lluírem
lluíreu
lluïren






jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
haguí 
hagueres 
hagué 
haguérem 
haguéreu 
hagueren 
lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
   passat (perifràstic)      passat anterior (perifràstic)  
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
vaig
vas
va
vam
vau
van

(vares)

(vàrem)
(vàreu)
(varen)
lluir
lluir
lluir
lluir
lluir
lluir
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
vaig
vas
va
vam
vau
van

(vares) 
 
(vàrem) 
(vàreu) 
(varen) 
haver 
haver 
haver 
haver 
haver 
haver 
lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
   futur (simple)  (futur immediat)    futur perfet  
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
lluiré
lluiràs
lluirà
lluirem
lluireu
lluiran






jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
   condicional        condicional perfet  
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 

lluiria
lluiries
lluiria
lluiríem
lluiríeu
lluirien







jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 

hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien

(haguera)
(hagueres)
(haguera)
(haguérem)
(haguéreu)
(hagueren)

lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
lluït   

   Subjuntiu    
   present    
  bal. 
 —
 —
 —
 lluïguem 
 lluïgueu 
 —
  present   bal. 
 llueixi 
 llueixis 
 llueixi 
 lluïm 
 lluïu 
 llueixin 
 (o lluïsca) 
 (o lluïsques) 
 (o lluïsca) 
 —
 —
 (o lluïsquen) 
 lluesqui 
 lluesquis 
 lluesqui 
 lluïguem 
 lluïgueu 
 lluesquin 
   perfet  
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 
lluï
lluïs
lluï
lluïm
lluïu
lluïn
  (o llua)
  (o llues)
  (o llua)


  (o lluen)
jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 
hagi
hagis
hagi
hàgim
hàgiu
hagin
(haja)
(hages)
(haja)
(hàgem)
(hàgeu)
(hagen)
lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
   imperfet  
  val.
 lluïra 
 lluïres 
 lluïra 
 lluírem 
 lluíreu 
 lluïren 
   plusquamperfet  
  val. 
 haguera
 hagueres
 haguera
 haguérem
 haguéreu
 hagueren

 lluït  
 lluït  
 lluït  
 lluït  
 lluït  
 lluït  
 jo 
 tu 
 ell 
 nos. 
 vos. 
 ells 

lluís
lluïssis
lluís
lluíssim
lluíssiu
lluïssin


  (o lluïsses)

  (o lluíssem)
  (o lluísseu)
  (o lluïssen)

jo 
tu 
ell 
nos. 
vos. 
ells 

hagués 
haguessis 
hagués 
haguéssim 
haguéssiu 
haguessin 

  
(haguesses)  
  
(haguéssem)  
(haguésseu)  
(haguessen)  

lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
lluït   
lluït   

   Imperatiu    
 
 present    
  bal. 
 —
 —
 —
 lluïguem 
 —
 —
  present
 —
 llueix 
 llueixi 
 lluïm 
 lluïu 
 llueixin 

 
 (o lluïx) 
 (o lluïsca) 
 —
 —
 (o lluïsquen) 
  bal.
 —
 —
 lluesqui 
 lluïguem 
 —
 lluesquin 

 no 
 no 
 no 
 no 
 no 
 — 
lluïs 
lluï 
lluïm 
lluïu 
lluïn 

 (o llues) 
 (o llua) 


 (o lluen) 
  bal. 
 —
 —
 lluïguem 
 lluïgueu 
 —
  (negatiu)
 

lluu
lluï
lluïm
lluïu
lluïn

  (o llu)
  (o llua)


  (o lluen)
 




Aneu-vos-en amunt  ||  Inici  ||  Cloeu la pàgina

verbscatalans@gmail.com